آنالیز و تحلیل وب سایت

آنالیز و تحلیل وب سایت برای حضور قدرتمند در بین کسب‌وکارهای اینترنتی

آنالیز و تحلیل بر اساس تجربه‌های برنامه نویسی دنیای وب

آنالیز و تحلیل بر اساس آخرین نرم افزارها

آنالیز و تحلیل بر اساس هوش مصنوعی

آشنایی با آنالیز و تحلیل وب سایت

آشنایی با آنالیز و تحلیل وب سایت

آنالیز و تحلیل وب سایت را می‎توان یک گام حیاتی در فرآیند بهینه‎سازی کسب‌وکارهای اینترنتی دانست. آنالیز و تحلیل، توانایی وب سایت را در مقایسه با وب سایت‎های مشابه نشان می‏‎دهد. به‌عبارت‌دیگر، موتورهای جستجو برای وب سایت‌ها رتبه‎ها‏یی را در نظر می‏‎گیرند که بر اساس رعایت الگوریتم‎ها‏ و پارامترهای مشخص‌شده‌ای صورت گرفته است.

ازاین‌رو وب سایت‌ها پس از مدتی که شروع به کار می‎‏کنند نیازمند یک بررسی دقیق از شرایط و موقعیت خود هستند. مدیران وب سایت‎ها‏ با به‎کارگیری برخی ابزارهای آنالیز، می‎‏توانند به این مهم دست پیدا کنند.

ابزارهای آنالیز و تحلیل وب امکان ارتقا وب سایت را در موتورهای جستجو فراهم می‌کنند. این کار به‌واسطۀ مشخص کردن معایب و خطاهای طراحی وب سایت و همچنین پیش روی نهادن روش‎ها‏ی ارتقا و بهینه‌سازی صورت می‌‏گیرد.

آنالیز وب سایت همیشه مسئله‌ای چالش‌برانگیز برای بسیاری از مالکان وب سایت‌ها بوده است. بیشتر آن‌ها به دنبال روش‌هایی هستند تا بتوانند آنالیز وب سایت خود را کاملاً دقیق انجام دهند. یک‌سری از راه‌های آنالیز و تحلیل وب سایت در گوگل عبارتند از:

۱ – استفاده از وب سایت‌هایی مانند alexa و similarweb به این صورت که در الکسا بعد از باز کردن اطلاعات سایت در siteinfo میزان search visit را بررسی کنید، معمولاً درصد این مورد اگر بیشتر از ۳۰% باشد مقدار خوبی است.

۲ – اگر وب سایت برای خودمان باشد استفاده از خود وبمستر گوگل.

۳ – وب سایت‌هایی مانند ahrefs / semrush / majestic.

۴ – استفاده از هوش انسانی و تحلیل وب سایت در گوگل با چند جستجوی مرتبط با وب سایت موردنظر، براساس خدماتی که ارائه می‌کند و کلماتی که خود وب سایت در کلمات کلیدی از آن‌ها استفاده کرده است.

در تجزیه و تحلیل وب سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

آنالیز و تحلیل وب سایت در ۵ بخش انجام می‏‎شود که عبارتند از بخش‌های دامنه، ترافیک، صفحات وب، ساختار لینک‎ها‏ و بخش تشخیص. در ادامه به بررسی هر یک از این بخش‎ها‏ می‎‏پردازیم:

آنالیز دامنه

هدف از تجزیه و تحلیل بخش دامنه، به دست آوردن اطلاعاتی در مورد قدرت دامنه و همین‌طور رتبۀ جهانی آن است. در بررسی دامنه باید به مواردی مثل لینک‌های داخلی و خارجی و همچنین سرعت بارگزاری صفحات وب سایت نیز توجه کرد.

آنالیز ترافیک وب سایت

ترافیک وب سایت به معنی میزان بازدید کاربران مختلف از آن بوده و ازآنجاکه افزایش ترافیک هدفمند وب سایت لازمۀ موفقیت آن است، مهم‌ترین بخش در تجزیه و تحلیل وب سایت، آنالیز بخش ترافیک محسوب می‌شود. بنابراین اگر به دنبال ارتقای وب سایت خود هستید، باید ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید، بررسی ترافیک وب سایت نشان می‌دهد که کدام صفحات، بازدیدکنندۀ بیشتری داشته‌اند و کدام صفحات نیاز به پیشرفت دارند.

آنالیز صفحات داخلی

در این بخش هریک از صفحات وب سایت به‌طور مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند، در تجزیه و تحلیل صفحات باید کیفیت و کمیت محتوا، کلیدواژه کانونی، برچسب‌ها، لینک‌های داخلی و خارجی، اعتبار کدهای صفحه و مواردی از این قبیل را مورد بررسی قرار داده و با پارامترهای روز سئو تطبیق داد.

آنالیز لینک‎های داخلی و خارجی

ساختار لینک‌های داخلی و خارجی وب سایت و همچنین کیفیت و کمیت آن‌ها، یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در ارتقای وب سایت هستند. با بررسی بخش ساختار لینک، می‌توان اطلاعاتی از جریان داخلی و خارجی وب سایت به دست آورد. در این بخش باید لینک‌های اسپم و مخرب را پیداکرده و در جهت حذف آن‌ها اقدام نمود.

آنالیز کلی وب سایت

در این بخش می‌توان اطلاعات کلی راجع به سئوی on-page و off-page وب سایت به دست آورد و خطاهایی که بر روی سئو تأثیرگذارند را تشخیص داد. این بخش موجب تسهیل بهینه‌سازی وب سایت می‌گردد.

در تجزیه و تحلیل وب سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟
ابزارهای تجزیه و تحلیل وب سایت

ابزارهای تجزیه و تحلیل وب سایت

برای آنالیز و تحلیل وب سایت نیاز به ابزارهایی داریم. در ادامه به بیان چند مزیت این ابزارها می‏‌پردازیم:

نشان دادن صفحات پربازدید

نشان دادن صفحات دارای مشکل

بررسی متا تگ‎های وب سایت

بررسی برچسب‎ها

بررسی کلیدواژه‎ها

بررسی محتوا و عناوین صفحات داخلی

بررسی Alt تصویر

بررسی کدهای وب سایت

نشان دادن ترافیک وب سایت

بررسی لینک‎‏های وب سایت

آنالیز و تحلیل صفحات نتایج موتورهای جستجو که در اختیار کاربران قرار می‌‏گیرد

اطلاعات بیشتری برای تصمیم گیری نیاز داری؟

308 - 28 - 284 - 021

دیگر خدمات آنالیز و تحلیل وب سایت

وبلاگ

تبدیل کد کثیف به یک کد تمییز و پاکیزه!

از سیستم مدیریت محتوای وردپرس یا اختصاصی استفاده کنیم؟ کدام یک بهتر است؟ / پادکست

چگونه نرم افزار مناسب کسب و کارتان انتخاب کنید؟

اصلی‌ترین فواید رزرو اینترنتی رستوران

وبینار آموزشی چیست و چقدر در یادگیری موثر است؟

منوی آنلاین کافی شاپ و کافه و رستوران

ویژگی های یک هاست خوب

چطور کپشن اینستاگرام را جذاب و بهتر بنویسید؟

روش های افزایش فالوور در اینستاگرام

انتخاب نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک

۱۱ نکته برای مراقبت از لپ تاپ از نگاه کارشناسان تکنولوژی

ویژگی‌های صفحه ارتباط با ما