آنالیز و تحلیل وب سایت

آنالیز و تحلیل وب سایت لازمه ای برای حضور قدرتمند

آنالیز و تحلیل بر اساس تجربه های برنامه نویسی دنیای وب

آنالیز و تحلیل بر اساس آخرین نرم افزار ها

آنالیز و تحلیل بر اساس هوش مصنوعی

آشنایی با آنالیز و تحلیل وب سایت

آشنایی با آنالیز و تحلیل وب سایت

آنالیز و تحلیل وب سایت یک گام حیاتی در فرایند اینترنتی دانست . آنالیز و تحلیل وب سایت، توانایی سایت را در مقایسه با سایتهای مشابه نشان می‏دهد. به عبارت دیگر، موتورهای جستجو برای وب سایتها رتبه‎ها‏یی را در نظر می‏گیرند که براساس رعایت الگوریتم‎ها‏ و پارامترهای مشخص شده ای صورت می‏گیرد. از این رو سایتها پس از مدتی که شروع به کار می‏کنند نیازمند یک بررسی دقیق از شرایط و موقعیت خود می‏باشند. مدیران وب سایت‎ها‏ با اجرای برخی ابزارهای آنالیز می‏توانند به این مهم دست پیدا کنند. ابزارهای آنالیز و تحلیل وب  امکان ارتقا وب سایت را در موتورهای جستجو فراهم می‏ کنند. این کار بواسطه مشخص کردن معایب و خطاهای طراحی وب سایت و همچنین پیش روی نهادن روش‎ها‏ی ارتقا و بهینه سازی صورت می‏گیرد. آنالیز سایت همیشه مساله ای چالش برانگیز برای بسیاری از مالکان وب سایت ها بوده است. بیشتر آن ها به دنبال روش هایی هستند تا بتوانند آنالیز سایت خود را دقیقا انجام دهند یکسری ار زاه های آنالیز سایت در گوگل عبارت اند از: 

  • استفاده از سایت هایی مانند alexa و similarweb به این صورت که در الکسا بعد از باز کردن اطلاعات سایت در siteinfo میزان search visit را بررسی کنید، معمولا درصد این مورد اگر بیشتر از ۳۰% باشد مقدار خوبی است.
  • اگر سایت برای خودمان باشد استفاده از خود وبمستر گوگل.
  • سایت هایی مانند ahrefs / semrush / majestic.
  • استفاده از هوش انسانی و تحلیل سایت در گوگل با چند جستجوی مرتبط با سایت مورد نظر بر اساس خدماتی که ارائه می کند و کلماتی که خود سایت در کلمات کلیدی از آنها استفاده کرده.

تجزیه و تحلیل سایت چگونه انجام می‏ شود؟

آنالیز و تحلیل سایت در 5 بخش انجام می‏شود که عبارتند از بخش های دامنه، ترافیک، صفحات وب، ساختار لینک‎ها‏ و بخش تشخیص. در زیر به بررسی هر یک از این بخش‎ها‏ می‏پردازیم:

1-بررسی بخش دامنه

در هنگام تجزیه و تحلیل بخش دامنه اطلاعات مهمی از قبیل قدرت دامنه و رتبه جهانی آن بدست می آید. همچنین کمیت و کیفیت لینک، نمایه سازی موتورهای جستجو، راهنمای موتورهای جستجو از قبیل یاهو، زمان و سرعت بارگذاری مطالب و … در اختیار مدیر سایت قرار می‏ گیرد.

2- آنالیز بخش ترافیک سایت

بخش ترافیک شامل محاسبات ترافیک مختلف در مورد وب سایت از قبیل رتبه دامنه ترافیک، معیارهای سنجش رتبه، برآورد ماهیانه بازدیدکنندگان از صفحات، زمان بارگذاری وب سایت، صفحات پر بازدید و … می‏ باشد.

3- بررسی بخش صفحه

در بخش صفحه، تمامی اطلاعات مهم مورد تجزیه و تحلیل قرار می‏گیرد. این اطلاعات شامل تعداد لینک‎ها‏، رتبه سایت، کلید واژه‎ها‏، بررسی کامل متن‎ها‏، نمایه سازی موتورهای جستجو، اعتبار سنجی کدهای HTML و اطلاعاتی دیگر از جمله نمایش عنکبوتی سایت، تگها و … می‏باشد.

4- بخش ساختار لینک

بخش ساختار لینک می‏تواند با یک نمودار، اطلاعاتی را از جریان داخلی سایت بدهد. به عبارت دیگر نمای تفصیلی از پیوند لینک‎ها‏ی صفحات و تعداد و لیست لینک‎ها‏یی که دچار خطا شده اند را مشخص می‏کند.

5- بررسی بخش تشخیص

بخش تشخیص، اطلاعاتی در رابطه با وضعیت سئوی سایت به دست می‏دهد. این اطلاعات شامل؛ لیستی از خطاهایی که در تجزیه و تحلیل تشخیص داده شده اند، یک لیست از هشدارها و مشکلات جزئی که بر رتبه سایت تاثیر گذار است و مجموعه ای از پیغامهایی که در هنگام تجزیه و تحلیل از سوی مورتوهای جستجو ارسال می‏ شود، می‏باشد. با استفاده از تجزیه و تحلیل بخش تشخیص می‏توان گزارشهای دقیقی در رابطه با سئوی سایت بدست آورده و بهینه سازی وب را تسهیل کرد.

تجزیه و تحلیل سایت چگونه انجام می‏ شود؟
ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت

ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت

برای آنالیز و تحلیل سایت نیاز به ابزارهایی داریم. در زیر به بیان چند مزیت این ابزارها می‏پردازیم: تجزیه و تحلیل متا تگ‎ها‏ نشان دادن صفحات پربازدید بررسی عنواین صفحه و عبارتها تجزیه و تحلیل عناوین و تگ‎ها‏ بررسی کلمات کلیدی در لینک‎ها‏ بررسی کلمات کلیدی در تصاویر موجود تجزیه و تحلیل دستورات ربات موتورهای جستجو تجزیه و تحلیل هدر HTTP در هنگام خروج از سرور وب اطلاع از اینکه از چه سمتی ترافیک به وب سایت منتقل می‎شود بررسی URL‎ها‏ی داخلی و خارجی (لینک‎ها‏) بر روی صفحات وب سایت تجزیه و تحلیل تعداد کلمات کلیدی و ارتباط میان این کلمات با توضیحات متا آنالیز و تحلیل صفحات نتایج موتورهای جستجو که در اختیار کاربران قرار می‏گیرد.

اطلاعات بیشتری برای تصمیم گیری نیاز داری؟

وبلاگ

پروژه جدید گوگل چیست؟

اگر صفحه اینستاگرام‌ هک شد چه کاری باید انجام داد؟

پردرآمدترین مشاغل دنیای تکنولوژی

5 توصیه برای طراحی وب سایت شرکت های کوچک

بررسی ارتباط طراحی وب سایت ریسپانسیو و سئو

نیازهای یک وب سایت پزشکی

گوگل با پلتفرم جدیدش کار طراحی سایت را راحت تر می کند

SMO – بهینه سازی شبکه های اجتماعی

مزایای طراحی وب سایت