آنالیز و تحلیل وب سایت

آنالیز و تحلیل وب سایت لازمه‎ای برای حضور قدرتمند در بین کسب و کارهای اینترنتی

آنالیز و تحلیل بر اساس تجربه‎های برنامه نویسی دنیای وب

آنالیز و تحلیل بر اساس آخرین نرم افزارها

آنالیز و تحلیل بر اساس هوش مصنوعی

آشنایی با آنالیز و تحلیل وب سایت

آشنایی با آنالیز و تحلیل وب سایت

آنالیز و تحلیل وب سایت را می‎توان یک گام حیاتی در فرآیند بهینه‎سازی کسب و کارهای اینترنتی دانست. آنالیز و تحلیل، توانایی سایت را در مقایسه با سایت‎های مشابه نشان می‏‎دهد. به‌عبارت‌دیگر، موتورهای جستجو برای وب سایت‌ها رتبه‎ها‏یی را در نظر می‏‎گیرند که بر اساس رعایت الگوریتم‎ها‏ و پارامترهای مشخص‌شده‌ای صورت گرفته است.

ازاین‌رو سایت‌ها پس از مدتی که شروع به کار می‎‏کنند نیازمند یک بررسی دقیق از شرایط و موقعیت خود هستند. مدیران وب سایت‎ها‏ با به‎کار گیری برخی ابزارهای آنالیز می‎‏توانند به این مهم دست پیدا کنند.

ابزارهای آنالیز و تحلیل وب امکان ارتقا وب سایت را در موتورهای جستجو فراهم می‌کنند. این کار به‌واسطه مشخص کردن معایب و خطاهای طراحی وب سایت و همچنین پیش روی نهادن روش‎ها‏ی ارتقا و بهینه‌سازی صورت می‏گیرد.

آنالیز سایت همیشه مسئله‌ای چالش‌برانگیز برای بسیاری از مالکان وب سایت‌ها بوده است. بیشتر آن‌ها به دنبال روش‌هایی هستند تا بتوانند آنالیز سایت خود را دقیقاً انجام دهند یکسری از راه‌های آنالیز و تحلیل وب سایت در گوگل عبارت‌اند از

 • استفاده از سایت‌هایی مانند alexa و similarweb به این صورت که در الکسا بعد از باز کردن اطلاعات سایت در siteinfo میزان search visit را بررسی کنید، معمولاً درصد این مورد اگر بیشتر از ۳۰% باشد مقدار خوبی است.
 • اگر سایت برای خودمان باشد استفاده از خود وبمستر گوگل.
 • سایت‌هایی مانند ahrefs / semrush / majestic.
 • استفاده از هوش انسانی و تحلیل سایت در گوگل با چند جستجوی مرتبط با سایت موردنظر بر اساس خدماتی که ارائه می‌کند و کلماتی که خود سایت در کلمات کلیدی از آن‌ها استفاده کرده.

در تجزیه و تحلیل سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

آنالیز و تحلیل سایت در 5 بخش انجام می‏‎شود که عبارتند از بخش‌های دامنه، ترافیک، صفحات وب، ساختار لینک‎ها‏ و بخش تشخیص. در زیر به بررسی هر یک از این بخش‎ها‏ می‎‏پردازیم:

آنالیز دامنه

هدف از تجزیه‌وتحلیل بخش دامنه، به دست آوردن اطلاعاتی در مورد قدرت دامنه و همین‌طور رتبه جهانی آن می‌باشد. در بررسی دامنه باید به مواردی مثل لینک‌های داخلی و خارجی و همچنین سرعت بارگزاری صفحات سایت نیز توجه کرد.

آنالیز ترافیک سایت

ترافیک سایت به معنی میزان بازدید کاربران مختلف از سایت بوده و ازآنجاکه افزایش ترافیک هدفمند سایت لازمه موفقیت آن می‌باشد، مهم‌ترین بخش در تجزیه‌وتحلیل وب سایت، آنالیز بخش ترافیک محسوب می‌شود. بنابراین اگر به دنبال ارتقای سایت خود هستید باید ترافیک سایت خود را بررسی کنید، بررسی ترافیک سایت نشان می‌دهد که کدام صفحات بازدیدکننده بیشتری داشته‌اند و کدام صفحات نیاز به پیشرفت دارند.

آنالیز صفحات داخلی

در این بخش هریک از صفحات سایت به‌طور مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند، در تجزیه‌وتحلیل صفحات باید کیفیت و کمیت محتوا، کلیدواژه کانونی، برچسب‌ها، لینک‌های داخلی و خارجی، اعتبار کدهای صفحه و مواردی از این قبیل را موردبررسی قرار داده و با پارامترهای روز سئو تطبیق داد.

آنالیز لینک‎های داخلی و خارجی

ساختار لینک‌های داخلی و خارجی سایت و همچنین کیفیت و کمیت آن‌ها، یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در ارتقای سایت می‌باشد. با بررسی بخش ساختار لینک می‌توان اطلاعاتی از جریان داخلی و خارجی سایت به دست آورد. در این بخش باید لینک‌های اسپم و مخرب را پیداکرده و در جهت حذف آن‌ها اقدام نمود.

آنالیز کلی سای

در این بخش می‌توان اطلاعات کلی راجع به سئوی on-page و off-page سایت به دست آورد و خطاهایی که بر روی سئو تأثیرگذارند را تشخیص داد. این بخش موجب تسهیل بهینه‌سازی سایت می‌گردد.

در تجزیه و تحلیل سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟
ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت

ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت

برای آنالیز و تحلیل وب سایت نیاز به ابزارهایی داریم. در زیر به بیان چند مزیت این ابزارها می‏پردازیم:

 • نشان دادن صفحات پربازدید
 • نشان دادن صفحات دارای مشکل
 • بررسی متا تگ‎های سایت
 • بررسی برچسب‎ها
 • بررسی کلیدواژه‎ها
 • بررسی محتوا و عناوین صفحات داخلی
 • بررسی Alt تصویر
 • بررسی کدهای سایت
 • نشان دادن ترافیک سایت
 • بررسی لینک‎‏های سایت
 • آنالیز و تحلیل صفحات نتایج موتورهای جستجو که در اختیار کاربران قرار می‏گیرد

اطلاعات بیشتری برای تصمیم گیری نیاز داری؟

308 - 28 - 284 - 021

دیگر خدمات آنالیز و تحلیل وب سایت

وبلاگ

چطور به‌راحتی کلمه کلیدی پیدا کنید!

چقدر با حوزه های برنامه نویسی آشنایی دارید؟

از چه منابعی میتوان زبان برنامه نویسی جاوا یاد گرفت؟

روش‎های بهینه سازی و افزایش سرعت سایت در سال ۲۰۱۹

رایج‎ترین خطاهای مرورگر هنگام بارگیری صفحات وب و معنی آنها

چگونه می‌توان برنامه‌نویس شد؟

۱۲ نکته کلیدی برای بهینه سازی محتوای وب سایت

معایب و مشکلات طراحی وب سایت با قالب آماده

عوامل مؤثر در داشتن یک وب سایت خبری موفق

بهترین اپلیکیشن‌های عکاسی برای اندرویدی‌ها

علاقه شدید کسب و کارها به شبکه های اجتماعی برای جذب مشتری

جنبش ضدآیفون در چین آغاز شد