انتشار فایرفاکس ۱۰۸ با پشتیبانی از حالت صرفه‌جویی ویندوز ۱۱

موزیلا آپدیت بزرگ جدیدی برای مرورگر فایرفاکس منتشر کرد. نسخه جدید (۱۰۸) هم‌اکنون در دسترس تمام کاربران قرار گرفته است و پشتیبانی از حالت صرفه‌جویی (Efficiency Mode) ویندوز ۱۱، میانبرهای جدید و تغییرات دیگری را در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

تغییرات جدید فایرفاکس ۱۰۸

یکی از تغییرات نسخه جدید فایرفاکس به وجود یک میانبر جدید برای Process Manager مربوط می‌شود. مانند سایر مرورگرها، فایر‌فاکس نیز دارای یک تسک منیجر (Task Manager) داخلی است تا کاربران بتوانند نحوه مصرف تب‌ها و سایر فرایندهای مرورگر از رم سیستم خود را بررسی کنند. با وجود این به‌روزرسانی، می‌توانید با فشار‌دادن کلیدهای Shift + Esc صفحه مدیریت فرایند فایرفاکس را اجرا کنید.

تغییر دوم همان‌طور که گفته شد، پشتیبانی از حالت صرفه‌جویی ویندوز ۱۱ است. موزیلا با هدف افزایش بهره‌وری انرژی و کاهش فشار منابع، این ویژگی را به نسخه جدید فایرفاکس اضافه کرده است.

از دیگر قابلیت‌های جدید فایرفاکس ۱۰۸ می‌توان به بهبود فرم‌های PDF اشاره کرد که باعث می‌شود چاپ و ذخیره‌کردن فرم‌های PDF از کاراکترهای غیرانگلیسی پشتیبانی کند.

علاوه بر این، موزیلا در این نسخه مشکل نوار ابزار Bookmarks را نیز برطرف کرده است تا اکنون در برگه‌های جدید خالی هم به‌درستی کار کند.

فایر‌فاکس ۱۰۸ همچنین شامل برخی تغییرات و پیشرفت‌های پشت پرده نیز می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به پشتیبانی از WebMIDI API و یک مکانیسم آزمایشی جدید برای کنترل دسترسی به قابلیت‌های خطرناک اشاره کرد.

فایرفاکس معمولاً به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود. با این حال، می‌توانید با رفتن به منوی اصلی برنامه و انتخاب گزینه About Firefox از برگه Help، آپدیت جدید را به‌طور دستی نصب کنید.

منبع: دیجیاتو