ایسوس لپ تاپ هایی با نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک می سازد

پنل OLED جدید ایسوس در جریان نمایشگاه CES 2023 رسما معرفی شد.این نمایشگر ایسوس امکان مشاهده تصاویر سه بعدی را بدون نیاز به عینک فراهم می کند.

به گزارش مردم فردا، ایسر چند سال قبل لپ تاپی از سری Concept D را با نمایشگر ۳ بعدی بدون نیاز به عینک عرضه کرد و سپس این فناوری را به لپ تاپ‌های گیمینگ آورد. حالا ایسوس به‌دنبال آزمون و خطا با این فناوری می‌رود و در همین راستا به‌تازگی طی نمایشگاه CES 2023 از پنلی سه‌بعدی با این قابلیت رونمایی کرد. این پنل OLED جدید ایسوس در برخی از لپ تاپ‌های آن که روی محتواسازن متمرکزند به‌کار گرفته خواهد شد.

ایسوس پنلی ۳ بعدی با رزولوشن ۳.۲K و نرخ تازه‌سازی یا رفرش ریت ۱۲۰ هرتز را معرفی کرده است که پیش‌تر در برخی از محصولات دیگر آن استفاده شده بود. جهت نمایش تصاویر به‌شکل سه‌بعدی، لایه‌ای از «لنزهای عدسی» (Lenticular Lenses) در آن پیاده‌سازی شده است تا نور منتشر شده را برای چشم‌های مختلف منکسر کند. علاوه بر این، شرکت Asus روی قابلیت ردیابی چند بیننده کار می‌کند.

نکته‌ای که نمایشگر جدید ایسوس را از پنل‌های ایسر متمایز می‌کند، بهره‌گیری از فناوری OLED به‌جای IPS است. به‌گفته ایسوس، پنل OLED با کنتراست بالا و سرعت بالای پاسخ‌دهی پیکسل، تداخل تصاویر و رد پیکسل‌ها پشت اشیاء متحرک را کاهش می‌دهد. در نهایت به‌صورت کلی خروجی واضح‌تری را به‌دنبال می‌آورد.

ایسوس برنامه دارد لپ تاپ‌های پروآرت استودیوبوک ۱۶ و ویووبوک پرو ۱۶X را در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳ با پنل OLED سه‌بعدی جدید خود روانه بازار کند. به‌گفته این کمپانی تایوانی، نمایشگر ۳ بعدی مذکور تا حدود ۵۰۰ دلار به قیمت ویووبوک پرو ۱۶X اضافه می‌کند. نهایتاً باید گفت که ایسوس در CES 2023 مانیتور گیمینگ Asus ROG Swift با نرخ تازه‌سازی ۵۴۰ هرتزی و یک کنترلر ایکس‌باکس با نمایشگر OLED را هم به‌نمایش گذاشته است.