راه حل برای پیدا کردن گوشی های سرقتی چیست؟

اگر گوشی شما گم یا دزدیده شد، می توانید آن را با استفاده از ویژگی های اپراتورها یا ویژگی های خود گوشی پیدا کنید. البته این امکان در صورت روشن بودن تلفن همراه وجود دارد.

به گزارش دنیای وب و به نقل قول از مردم فردا، این روزها و با افزایش چند برابری قیمت گوشی‌ها در بازار، خریدن دوباره گوشی آن هم در شرایطی که گم شده یا به سرقت رفته باشد، هزینه‌های بالایی برای کاربران دارد. برخی امکانات از طرف اپراتورها و گوشی‌ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان گوشی‌های گم شده یا سرقتی را ردیابی کرد.

از سوی دیگر، در حالی که گوشی های دست دوم در بازار رایج است، با اجرای رجیستری و نیاز به ثبت شماره در تلفن همراه، اگر شخصی بخواهد گوشی خود را بفروشد یا به دیگری منتقل کند، حتما باید انجام فرآیند انتقال مالکیت؛ بنابراین اگرچه موضوع سرقت و ردیابی گوشی های سرقتی جزو اهداف اصلی پروژه رجیستری نبوده است، اما این طرح می تواند به ردیابی گوشی های سرقتی کمک کند.

همچنین در صورت مفقود شدن یا سرقت گوشی حاوی سیم کارت می توانید از راهکارهای ارائه شده توسط اپراتورهای تلفن همراه استفاده کنید. مشترکین اپراتور تلفن همراه اول که گوشی مفقود یا سرقت شده خود را ردیابی می کنند می توانند شماره سریال تلفن درج شده بر روی جعبه تلفن را از طریق خطوط ثابت این اپراتور ارسال و سرویس ردیابی تلفن را فعال کنند. مشترکین اپراتور دوم تلفن همراه (ایرانسل) نیز می توانند پس از گذشت پنج روز از انسداد خط، کد #۶۱۰۱ را از خط ایرانسل شماره گیری کرده و شماره سریال IMEI گوشی گم شده را وارد کنند.

گوشی های هوشمند همچنین راه هایی برای یافتن گوشی های گم شده و دزدیده شده دارند. اگر گوشی شما گم یا دزدیده شد، دو راه حل کلی برای یافتن موقعیت فعلی آن وجود دارد، اما هر کدام از این روش ها مستلزم این است که چنین مواردی را از قبل پیش بینی کرده باشید. به طور کلی با استفاده از اینترنت و جی پی اس می توان موقعیت گوشی را پیدا کرد.

یکی از این روش های دیگر استفاده از حساب کاربری گوگل است. برای اینکه بتوانید از Android Device Manager که یکی از عملکردهای گوگل است استفاده کنید، باید یک بار از گوشی اندروید خود وارد حساب کاربری جیمیل خود شوید. اگر گوشی شما گم شد، می توانید با وارد کردن اطلاعات حساب خود، مکان فعلی گوشی خود را شناسایی کنید.

گزینه دیگر «قفل» است که با استفاده از این قابلیت می توانید گوشی خود را قفل کنید و حتی در صورت گم شدن گوشی برای آن پسورد بگذارید. همچنین گزینه Erase برای مواردی است که گوشی شما گم شده است و با استفاده از این گزینه می توانید اطلاعات حساس گوشی خود را حذف کنید. البته اگر گوشی شما به اینترنت متصل باشد می توانید از این قابلیت استفاده کنید. دارندگان آیفون همچنین می توانند از ویژگی Find My iPhone برای مکان یابی دستگاه خود استفاده کنند و اقدامات دیگری را برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود انجام دهند.

علاوه بر موارد فوق، ساده ترین راه این است که با تلفن همراه خود تماس بگیرید. اگر تلفن شما گم شود، تماس با آن می‌تواند باعث شود فردی در نزدیکی آن را پیدا کند و به شما بدهد. سامانه پیامکی اپراتورها به کاربران کمک می کند تلفن های همراه گم شده یا دزدیده شده خود را ردیابی کنند.

همچنین توصیه می شود در صورت سرقت یا مفقود شدن گوشی، شناسه IMEI آن را در همیاب ۲۴ ثبت کنید زیرا همیاب ۲۴ یک سامانه ملی ردیابی گوشی های سرقتی است. این امر باعث می شود اطلاعات موبایل شما به کلانتری ها، بازرسی های مرزی، اصناف و اپراتورهای مخابراتی سراسر کشور ارسال شود و در صورت مشاهده به شما اطلاع داده شود.

لازم به ذکر است که تمامی این اقدامات در صورتی می تواند مفید باشد که گوشی از زمان گم شدن یا دزدیده شدن گوشی تا زمانی که می خواهید آن را ردیابی کنید خاموش نشده باشد زیرا در این صورت تا زمانی که گوشی دوباره روشن نشود امکان پیگیری آن وجود دارد. آن وجود ندارد.

البته به تازگی در حاشیه اجرای طرح دستگیری سارقان پایتخت که در پلیس آگاهی تهران برگزار شد، اعلام شد که بخش زیادی از تلفن‌های همراه سرقتی از کشور خارج شده و بخش قابل توجهی از آنها توسط مالخران اوراق می‌شود.