رایج‎ترین خطاهای مرورگر هنگام بارگیری صفحات وب و معنی آنها

هنگام گشت‌وگذار در وب سایت ها قطعاً در ظاهر با یکسری کدهای خطایی مانند ۴۰۴، ۵۰۲ و غیره روبه‌رو شده‌اید که پشت هر یک از آن‌ها یکسری معنی و مفهوم قرار دارد. در واقع آشنایی با پیام‌ خطاهای مرورگر به شما کمک می‌کند در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی در اتصال، مشکل را برطرف کنید.

معنی خطاهای مرورگر

مهمترین خطاهای مرورگر شامل خطای ۴۰۰، ۴۰۱، ۴۰۳، ۴۰۴، ۴۰۸ و … می‎باشد. هریک از این خطاها معانی مخصوص به خود را دارند. با دانستن علت و معنی این خطاها می‎توان در  جهت برطرف نمودن آنها اقدام نمود.

 

ارور 400

خطای ۴۰۰

این خطا به معنای مشکل در ارسال url از طرف کاربر می‌باشد بدین معنی است که در زمان واردکردن آدرس URL در مرورگر نام ارسال از طرف شما در سرور وجود نداشته و با کاراکترهای نامفهوم از همراه است.

 

 

 

ارور401

خطای ۴۰۱

این ارور یک خطای مربوط به HTTP است و زمانی رخ می‌دهد که صفحه را که در اینترنت جست و جو کرده‌اید قابل دسترس نیست قدم اول برای دسترسی به این وب سایت ها استفاده از شناسه کاربری و همچنین رمز ورود است.

در صورت لاگ این شدن هم با مشکل مواجه شدید به این معناست که اکانت شما به هر دلیلی معتبر نیست.

 

 

خطای 403

خطای ۴۰۳

خطای ممنوع (۴۰۳) وقتی اتفاق می‌افتد که صفحه وبی را که می‌خواهید در مرورگر خود بازکنید منبعی است که شما اجازه دسترسی به آن را ندارید معمولاً به یکی از دو دلیل این خطا را دریافت می‌کنید. اولین مورد این است که صاحبان وب سرور مجوزهای دسترسی را به‌درستی تنظیم کرده‌اند، و شما واقعاً اجازه دسترسی به این منبع را ندارید. دلیل دوم این است که دارندگان وب سرور به‌طور نادرست مجوزهایی تنظیم کرده‌اند که شما از دسترسی به آن‌ها محروم می‌شوید.

 

 

ارور404

خطای ۴۰۴

خطای ۴۰۴ یکی از رایج‌ترین خطاهای مرورگر است که هنگام مرور اینترنت می‌توانید پیدا کنید. این خطا به این معنی است که مرورگر شما قادر به برقراری ارتباط با وب‌سایت یا سروری است که می‌خواهید به آن متصل شوید، اما سرور یا وب سایت نمی‌تواند آنچه را که شما به دنبال آن هستید پیدا کند و به این ترتیب با یک خطای ۴۰۴ مواجه میشوید. دلایل زیادی مانند پیوندهای حذف شده یا انتقال محتوای جابجا و غیره، در پشت خطای ۴۰۴ وجود دارد. اما نکته خوب این است که صفحه خطا را می‌توان به راحتی با روش‌های مختلف توسط طراح وب مربوطه یا سرور تنظیم کرد و آنها را قادر به ارائه گزینه‌های جایگزین برای کاربران کرد.

 

ارور 408

خطای ۴۰۸

خطای اتصال به این معنی است که درخواست ارسال شده توسط رایانه شما در بازه زمانی از پیش تعیین شده برآورده نمی‌شود. دلایل این نوع خطا ممکن است این باشد که سرور واقعی یا رایانه‌ای که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، آنطور که باید پاسخی نمی‌دهد، روتر شما بد پیکربندی شده است یا مشکل اتصال شما در شبکه وجود دارد. از آنجا که خطای Connection Timed Out اطلاعات دیگری را برای مشخص کردن مسئله ارائه نمی‌دهد، سعی کنید به وب سایت‌های دیگر دسترسی پیدا کنید. اگر بتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید، ممکن است مشکل در وب سایت یا سرور مورد بازدید شما باشد. اگر نمی‌توانید به کل اینترنت دسترسی پیدا کنید، ممکن است این یک مشکل شبکه باشد، در این صورت شما نیاز به عیب یابی روتر خود دارید یا با ISP خود تماس بگیرید.

ارور 502

خطای ۵۰۲

خطای Bad Gateway چندان رایج نیست، اما هر زمان که این خطا را دریافت کردید، فقط بدان معنی است سروری که به عنوان یک دروازه فعالیت می‌کند، پاسخی نامعتبر از سرور بالادست دریافت کرده است. بیشتر اوقات، مشکل خارج از رایانه شما است و به دلیل وجود مشکلات موجود در سرورها، این خطا ایجاد می‌شود و هیچ کاری برای حل این مشکل وجود ندارد. اما گاهی اوقات کوکی‌ها یا حافظه نهان نامعتبر ممکن است باعث بروز خطای ۵۰۲ شوند که در این صورت شما باید دسترسی خود را به مرورگر خود تمیز کنید تا به آن سرور یا وب سایت دسترسی پیدا کنید.

 

خطای 503

خطای ۵۰۳

پیغام در دسترس نبودن سرویس یکی از خطاهای مرورگر است، این خطا هنگامی رخ می‌دهد که سرور وب سایت در آن لحظه قابل دسترس نیست. دلیل این امر می‌تواند مسئله روتر شما یا خود سرویس DNS باشد. در این موارد، راه اندازی مجدد روتر خود را در نظر بگیرید یا خدمات DNS مورد استفاده خود را برای حل مسئله تغییر دهید.

خطاهای ۵۰۳ Service Unavailable می‌تواند در هر مرورگر، سیستم عامل از جمله ویندوز ۱۰، ویندوز ایکس‌پی، سیستم عامل مک و غیره و حتی در تلفن همراه و دیگر رایانه‌های غیرمتداول نمایش داده شود. هر جا دسترسی به اینترنت است ممکن است شما با خطای ۵۰۳ در موقعیتی خاص مواجه شوید.

خطای 504

 خطای ۵۰۴

این خطا به عنوان یکی از خطاهای مرورگر است، معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که یک سرور پاسخ مناسبی در زمان مناسب از سرور بالا دستی دریافت نکند. این درخواست‌های سرورها معمولاً برای باز کردن یک صفحه وب و یا درخواست‌های تکمیلی مرتبط با آن هستند.

این معمولاً بدان معنی است که سرور دیگر به درستی کار نمی‌کند. خطاهای رخ داده‌ای که عدد ابتدایی آنها با ۵ شروع می‌شود در سری خطاهایی است که در سمت سرور رخ خواهد داد.

خطای اتصال

خطای عدم اتصال

عدم امکان اتصال به این معناست که مرورگر وب شما به دلیل وجود سرور یا وب سایت هدف در حال حاضر به هر دلیلی در دسترس نیست و یا در حال تجربه مشکلات فنی قادر به انجام درخواست شما نیست. بعضی اوقات، ممکن است شما دیوار آتش یا پروکسی خود را اشتباه پیکربندی کرده باشید که به نوبه خود مانع از دسترسی به وب سایت می‌شود. در این موارد سعی کنید فایروال خود را غیرفعال کنید یا تنظیمات پروکسی را تغییر دهید.

 

اخطار فیشینگ

هشدارهای فیشینگ و یا محتوای مخرب

هشدارهای فیشینگ و محتوای مخرب برخی از بهترین موارد در مورد مرورگر مدرن است زیرا آنها را از افتادن در مقابل کلاهبرداری های اینترنتی محافظت می‌کند. هر وقت مرورگر شما هشدار فیشینگ را نشان می‌دهد، به این معنی است که وب سایتی که به آن مراجعه می‌کنید چیزی نیست که شما فکر می و سایتی که مشاهده می‌کنید جعلی است. کراکرها معمولاً از این تکنیک‌های فیشینگ برای سرقت رمزهای عبور و سایر اطلاعات مهم شما استفاده می‌کنند. در این موارد، با کلیک بر روی پیوندهای نمایش داده شده در وب یا ایمیل‌ها و به صورت دستی آدرس URL وب سایت را وارد کنید تا مطمئن شوید.