رفع مشکل صفحه لمسی در اندروید و آیفون

به گزارش مردم فردا،آیا صفحه نمایش گوشی شما غیرعادی عمل می‌کند و یا سوسو و چشمک می‌زند؟ شاید هم وقتی روی یک ناحیه خاص ضربه می‌زنید، عملکرد لمسی یک گزینه دیگر را انتخاب می کند.
کار نکردن ناگهانی صفحه لمسی ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، بنابراین بدون مقدمه‌، به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا صفحه نمایش لمسی در اندروید یا آیفون کار نمی‌کند و چگونه آن را تعمیر کنیم.

چرا صفحه لمسی گوشی کار نمی‌کند؟

دو دلیل اساسی برای کار نکردن صفحه لمسی روی گوشی، مشکلات سخت افزاری و مشکلات نرم افزاری است. اکنون جزئیات بیشتری را در مورد چنین موضوعاتی بررسی می‌کنیم.
افزایش شارژ استاتیک
بار استاتیک زمانی است که بارهای منفی و مثبت در تعادل نباشند. طبیعی است که صفحه نمایش گوشی ما به دلیل استفاده مکرر از آن‌ها، شارژ ثابت زیادی داشته باشد، علاوه بر این، تغییرات در محیط مانند سرما، باد یا گرما نیز می‌تواند باعث افزایش شارژ ثابت گوشی شما شود. یکی دیگر از دلایلی که گوشی شما شارژ ثابت زیادی دارد، تماس آن با وسایل دیگر مانند لباس‌های پشمی، مو یا فویل آلومینیومی است، بنابراین هنگامی که صفحه گوشی خود را لمس می‌کنید، شارژ ساکن می‌تواند سیگنال‌های الکتریسیته ساکن را به برخی از اجزای الکتریکی آسیب پذیر منتقل کند، در نتیجه صفحه نمایش لمسی می‌تواند از کار بیفتد.
پیکسل‌های مرده
آیا می‌دانستید که حتی پیکسل‌های روی صفحه نمایش شما هم عمر مفید دارند؟ بسته به مدل تلفن شما، صدها هزار تا چند میلیون لمس را می توانید روی گوشی همراه انجام دهید. پس از پایان عمر مورد انتظار، پیکسل‌ها احتمالا از کار می افتند و صفحه لمسی کار نمی کند.
ویروس/بدافزار
بدافزار در یک برنامه مشکوک در تلفن شما نیز می‌تواند روی عملکرد صفحه لمسی شما تاثیر بگذارد. این به این دلیل است که ویروس می‌تواند به همه یا بیشتر اجزای داخلی و سیستم گوشی حمله کند. بنابراین اگر صفحه نمایش لمسی عملکردی غیر معمول مانند تاخیر، گیر کردن صفحه دارد و تنها برای چند دقیقه کار می کند، برنامه‌های مخرب می‌توانند یکی از دلایل آن باشند.
آسیب آب و خوردگی
هر عنصر دیگری، مانند آب بین لمس و صفحه نمایش، می‌تواند به عنوان یک مانع عمل کرده و از پاسخ مناسب صفحه لمسی جلوگیری کند. اگر گوشی شما اخیرا دچار آسیب آب شده است، می‌تواند یکی از دلایل عمل نکردن صفحه نمایش لمسی شما باشد.
به همین ترتیب اگر گوشی خود را برای مدت طولانی پس از تماس با آب به حال خود رها کرده باشید، می توان آن را به عنوان دلیلی برای عدم عملکرد درست گوشی دانست.
آسیب فیزیکی
اگرچه این کاملا واضح است، اما هرگونه آسیب فیزیکی به صفحه نمایش تلفن شما می‌تواند منجر به ایجاد مشکل برای گوشی هوشمند شما شود. این به این دلیل است که آسیب می‌تواند باعث از بین رفتن پیکسل‌های روی صفحه نمایش شما شود، در نتیجه سیگنال‌های لمسی روی صفحه‌نمایش دیگر برای پیکسل ها قابل دریافت نیستند.
محافظ صفحه نمایش قدیمی
داشتن محافظ صفحه برای مدت طولانی روی گوشی می‌تواند منجر به تجمع آلودگی شده و در نهایت کاهش کیفیت صفحه نمایش لمسی شود، به‌ویژه اگر شیشه بسیار قدیمی بوده و خراش‌های زیادی داشته باشد، صفحه لمسی نمی‌تواند به درستی کار کند.

چگونه مشکل صفحه لمسی را در اندروید و آیفون رفع کنیم؟

قبل از اینکه راه حل‌ها را بررسی کنیم، پیشنهاد می‌کنیم برخی از راه حل‌های ابتدایی را امتحان کنید. محافظ صفحه نمایش را بردارید. سپس سطح صفحه نمایش را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید تا آلودگی اضافی از روی صفحه نمایش گوشی شما پاک شود. اگر در قسمتی از گوشی خود مقداری رطوبت یا قطرات آب پیدا کردید، از یک سواب پنبه‌ای برای خشک کردن آن استفاده کنید.
هنگامی که از تمیز بودن صفحه اطمینان حاصل کردید، می‌توانید صفحه لمسی را آزمایش کنید. اکنون می‌توانیم به سراغ راه حل‌های دیگر برویم:
تلفن را راه اندازی مجدد کنید
یکی از راه‌حل‌های آسانی که می‌توانید امتحان کنید، راه‌اندازی مجدد گوشی است. این به این دلیل است که گاهی اوقات اشکالات برنامه یا سیستم می‌تواند منجر به خراب شدن صفحه لمسی یا پاسخ ندادن آن شود، بنابراین راه‌اندازی مجدد تلفن، تمام فرآیند‌های پس‌زمینه را بازنشانی کرده و به رفع اشکالات جزئی کمک می‌کند.
در اندروید:
اگر نمی‌توانید برای انتخاب گزینه Restart روی صفحه ضربه بزنید، دکمه پاور را برای چند ثانیه نگه دارید تا خاموش شود. یادآوری این نکته لازم است که روش‌های راه‌اندازی اجباری تلفن اندروید شما ممکن است بسته به نوع گوشی متفاوت باشد.
در آیفون:
برای راه اندازی مجدد آیفون بدون لمس صفحه، این مراحل را دنبال کنید. دکمه افزایش صدا را نگه دارید و رها کنید، سپس، دکمه کاهش صدا را نگه دارید و رها کنید تا لوگوی اپل را روی صفحه ببینید. اگر مدل آیفون شما ۷ یا قدیمی تر از آن است، باید روش‌ متفاوتی را  برای راه اندازی مجدد انجام دهید.
همزمان با راه اندازی مجدد گوشی، می‌توانید سیم کارت، کارت‌های حافظه و مواردی از این قبیل را نیز حذف کنید. انجام این کار می‌تواند به راه اندازی مجدد گوشی شما کمک کند. اکنون می‌توانید امتحان و بررسی کنید که آیا صفحه لمسی دوباره کار می‌کند یا خیر.
شارژ استاتیک را پاک کنید
برای حذف هر گونه شارژ ثابت روی تلفن خود، می‌توانید به سادگی از یک مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین بهتر است همیشه قبل از استفاده از تلفن دستان خود را به آرامی مرطوب کنید، با این حال مطمئن شوید که دستان خود را بیش از حد مرطوب نکنید. یکی دیگر از گزینه‌های خنثی‌سازی الکتریسیته ساکن روی گوشی، استفاده از یک محصول، مانند حذف کننده استاتیک است.
برنامه‌های مخرب را با استفاده از رایانه شخصی حذف کنید
از آنجایی که ویروس‌ها می‌توانند روی صفحه نمایش گوشی نیز تاثیر بگذارند، توصیه می‌کنیم برنامه‌های مشکوک را حذف کنید. با استفاده از کامپیوتر به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. به سادگی گوشی خود را با استفاده از کابل USB به رایانه شخصی خود وصل کنید. به همه برنامه‌های موجود در تلفن خود دسترسی داشته باشید و برنامه‌هایی را که فکر می‌کنید حامل ویروس هستند حذف کنید. علاوه بر این، اسناد مشکوکی را که اخیرا دانلود کرده‌اید نیز بررسی و حذف کنید.
به روز رسانی نرم افزار در کامپیوتر
برای رفع هر گونه اشکال و رفع خطای صفحه لمسی، ایده خوبی است که نرم افزار گوشی خود را به روز کنید. چه در اندروید و چه در آیفون، می‌توانید نسخه سیستم‌عامل آن‌ها را با استفاده از رایانه به‌روزرسانی کنید.
در اندروید:
به طور معمول، برای به روز رسانی نرم افزار گوشی خود به برنامه‌های شخص ثالث نیاز دارید. به عنوان مثال می‌توانید از برنامه Smart Switch برای همه گوشی‌های سامسونگ استفاده کنید. در اینجا نمونه‌ای از نحوه استفاده از آن برای به روز رسانی نسخه سیستم عامل خود آورده شده است؛
سوئیچ هوشمند سامسونگ را برای مک یا ویندوز نصب کنید
تلفن خود را با استفاده از کابل داده به رایانه خود وصل کرده و برنامه Smart Switch را باز کنید.
هنگام باز کردن برنامه،در صورت وجود بروز رسانی نرم افزاری، پیامی برای بروز رسانی گوشی خود  دریافت خواهید کرد.
برای ادامه روی Update کلیک کنید
در آیفون:
به طور مشابه می‌توانید از iTunes برای به روز رسانی نسخه iOS خود استفاده کنید؛ در اینجا نحوه انجام آن آمده است:
آیفون خود را با استفاده از کابل USB به رایانه شخصی خود متصل کرده و iTunes را باز کنید. اگر به‌روزرسانی در دسترس باشد، iTunes ممکن است یک پیام پاپ‌آپ برای به‌روزرسانی iOS به شما نشان دهد.
به روز رسانی نرم افزار در آیتونز
اما اگر پیام را دریافت نکردید، از گوشه سمت چپ بالای پنجره روی دستگاه خود کلیک کنید.سپس در زیر جزئیات آیفون خود، بر روی Summary کلیک کنید. اگر فایل‌های بروز رسانی نرم افزاری موجود باشد، گزینه Update برای شما نمایان می شود.
از Google Assistant/Siri استفاده کنید
اگر صفحه لمسی تلفن شما کار نمی‌کند، اما باید کاری را در تلفن خود انجام دهید، همچنان می‌توانید از دستورات صوتی استفاده کنید. می‌توانید بگویید «Hello Google» و فرمانی را با صدای بلند بگویید، مانند «تنظیم یک یادآور»، «با کسی تماس بگیرید» یا «پخش موسیقی». در آیفون، می‌توانید از «سیری» برای تعیین وظایف مشابه استفاده کنید.
بازنشانی کارخانه‌ای تلفن
بازنشانی کارخانه‌ای داده‌های آیفون شما همچنین می‌تواند به رفع عدم پاسخگویی صفحه لمسی کمک کند، با این حال، این روش از شما می‌خواهد که تمام داده‌های خود را پاک کنید، بنابراین، توصیه می‌کنیم این مرحله را فقط در صورتی انجام دهید که قبلا از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید و یا اینکه راه‌حل دیگری برای حل مشکل ندارید. در اینجا نحوه بازنشانی کارخانه‌ای گوشی خود بدون لمس صفحه نمایش آمده است:
در اندروید:
با نگه داشتن دکمه کاهش صدا، گوشی اندروید خود را در حالت ریکاوری قرار دهید.
سپس دکمه پاور را نگه دارید تا لوگوی اندروید ظاهر شود.
گزینه‌های خاصی برای انتخاب از صفحه نمایش دریافت خواهید کرد.
دکمه‌های ولوم را برای پیمایش فشار دهید و Wipe Data/Factory Reset را انتخاب کنید.
برای ادامه دکمه پاور را فشار دهید.
پس از تایید حذف تمام داده‌های کاربر، تلفن مجددا راه اندازی می‌شود.
در آیفون:
شما به راحتی می‌توانید آیفون خود را با استفاده از iCloud در رایانه به حالت کارخانه بازنشانی کنید. در رایانه شخصی به iCloud وارد شوید و به ویژگی Find iPhone بروید. از لیست دستگاه‌های بالای صفحه، آیفون خود را انتخاب کنید. در زیر اطلاعات دستگاه خود، روی Erase iPhone کلیک کنید.iphone icloud را پاک کنید. برای ادامه روی گزینه پاپ آپ دوباره بر روی Erase کلیک کنید.
به مراکز تعمیر مراجعه کنید 
در نهایت اگر هنوز مشکلی در تعمیر صفحه نمایش لمسی خود دارید، بهتر است آن را به یک حرفه‌ای بسپارید. می‌توانید گوشی خود را به هر مرکز تعمیر محلی ببرید و مشکل را تشخیص دهید.