روش‎های بهینه سازی و افزایش سرعت سایت در سال ۲۰۱۹

چندین عامل مختلف بر روی سرعت بارگذاری وب سایت وجود دارد، بنابراین مراحل زیادی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش سرعت وب سایت خود و بهبود تجربه کاربری از آن‌ها استفاده نمایید. در این مقاله ما به معرفی بهترین روش‌هایی که می‌توانید برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد وب سایت خود استفاده نمایید، خواهیم پرداخت. تمامی این روش های افزایش سرعت سایت می‌توانند به شما در بهبود سرعت سایت کمک نمایند اما لازم نیست که همه آن‌ها را انجام دهید.

درخواست‌های http را به حداقل برسانید.

۸۰% از زمان بارگذاری یک صفحه برای بارگیری قسمت‌های مختلف آن مانند تصاویر، شیوه نامه‌ها و اسکریپت‌ها صرف می‌شود. درخواست http برای هر یک از این صفحات ساخته شده است، بنابراین هرچه مؤلفه‌های صفحه بیشتر باشد، مدت طولانی‌تری برای بارگذاری آن مورد نیاز است.

اولین قدم برای کاهش این درخواست‌ها این است که بدانیم هر صفحه چه تعداد درخواست ارسال می‌نماید، اگر از Google Chrome استفاده می‌کنید، می‌توانید از ابزارهای برنامه نویس مرورگر استفاده کنید تا ببینید چند درخواست HTTP سایت شما ایجاد می‌کند. برای این کار در مرورگر کروم روی صفحه‌ای که می‌خواهید آنالیز کنید کلیک راست کرده و روی گزینه inspect و بعد روی تب network کیلیک نمایید، در گوشه پایین سمت چپ تعداد درخواست‌های کلی سایت را مشاهده خواهید کرد.

کاهش این تعداد درخواست، باعث تسریع سایت شما می‌گردد، پرونده‌های خود را جستجو کنید و ببینید که موارد غیر ضروری وجود دارد یا خیر.

روش های بهینه سازی سرعت وب سایت

بهینه سازی فایل‌های HTML، CSS و JAVASCRIPT

اکنون که میدانید سایت شما چند درخواست دارد، می‌توانید برای کاهش این تعداد کار نمایید؛ بهترین گزینه برای شروع، کار با پرونده‌های HTML، CSS و JAVASCRIPT است. این فایل‌ها بسیار مهم هستند زیرا ظاهر سایت شما را تعیین می‌کنند.

آن‌ها همچنین به تعداد درخواست‌های سایت شما به هنگام بازدید اضافه می‌کنند. می‌توانید با فشرده سازی و ترکیب پرونده‌های خود، این تعداد را کاهش دهید.

با بهینه سازی کدهای سایت (از بین بردن فاصله‌ها، کاماها و دیگر کاراکترهای ضروری) می‌توانید سرعت صفحه خود را به طرز چشم‌گیری افزایش دهید. همچنین می‌توانید کامنت های کد و کدهای استفاده نشده را حذف نمایید.

می‌توانید از GZIP که یک نرم افزار مخصوص کاهش حجم است برای کاهش اندازه فایل‌های HTML، CSS و JAVASCRIPT استفاده نمایید.

زمان بایت اول را به حداقل برسانید

علاوه بر مدت زمان لازم برای بارگیری کامل صفحه، باید زمان لازم برای شروع بارگذاری را نیز کاهش دهید. زمان بایت اول یا TTFB، مدت زمانی است که یک مرورگر باید منتظر بماند تا اولین باید داده خود را از سرور دریافت کند. گوگل TTFB کمتر از ۲۰۰ ms را توصیه می‌کند.

هنگامی‌که یک کاربر از سایت شما دیدن می‌کند، سه مرحله وجود دارد که باید بین درخواست اولیه و اولین بایت داده‌ها اتفاق بیوفتد:

  • جستجوی DNS
  • پردازش سرور
  • واکنش

می‌توانید با استفاده از ابزارهای برنامه نویسی بررسی کنید که این فرآیند چقدر طول می‌کشد. اگر FTTB شما زیر ۲۰ ثانیه است، از این نظر مشکلی ندارید اما اگر بیشتر است باید به دنبال عیب‌یابی و رفع آن باشید.

به‌طور کلی، بیشتر مشکلات مربوط به TTFB آهسته ناشی از مشکلات شبکه، ایجاد محتوای پویا، پیکربندی سرور وب و ترافیک است.

بهبود زمان پاسخگویی سرور

یکی از بزرگ‌ترین عواملی که سرعت بارگذاری صفحات شما را تعیین می‌کنند، مدت‌زمانی است که صرف جستجوی DNS شما می‌گردد. زمان پاسخگویی سرور تحت تأثیر میزان ترافیکی که وب سایت دریافت می‌کند، منابعی که در هر صفحه استفاده می‌نمایید، سخت افزاری که سرور مورد استفاده قرار می‌دهد و سرویس میزبان شما، می‌باشد. برای بهبود زمان پاسخگویی سرور باید مشکلات عملکردی آن را پیدا کرده و برطرف نمایید. زمان پاسخگویی مطلوب برای سرور زیر ۲۰۰ms است.

انتخاب سرویس میزبانی مناسب

بیشتر صاحبان سایت‌های جدید ارزان‌ترین گزینه ممکن را برای میزبانی انتخاب می‌کنند. اگرچه این گزینه در ابتدا کافی است، به محض شروع ترافیک بیشتر باید سرویس خود را به روزرسانی کنید. هنگام مراجعه به میزبانی، سه گزینه مختلف دارید:

  • میزبانی مشترک
  • میزبانی VPS
  • سرور اختصاصی

میزبانی مشترک ارزان‌ترین گزینه است و اغلب می‌توانید آن را با حدود پنج دلار در ماه به دست آورید، اگرچه این سرویس برای سایت‌هایی با ترافیک کم مناسب است. سرویس‌هاست مشترک می‌تواند برای سایتهایی با حجم بالا مناسب باشد اما این امکان وجود دارد که وب سایت شما تحت تأثیر ترافیک سایتهایی که از همان سرور استفاده می‌کنند قرار بگیرد. با میزبانی مشترک، منابع خاصی مانند CPU، فضای دیسک و RAM را با سایر سایتهای میزبانی شده در همان سرور به اشتراک می‌گذارید.

با میزبانی VPS، شما هنوز یک سرور را با سایر سایت‌ها به اشتراک می‌گذارید، اما بخش اختصاصی خود را از منابع سرور دارید. این نوع‌هاست یا سرویس میزبانی یک گزینه مناسب است که سایت شما را از وب سایت‌های دیگری که روی سرور وجود دارند، محافظت می‌کند.

در میزبانی اختصاصی، شما منابع را با هیچ وب سایت دیگری به اشتراک نمی‌گذارید. با داشتن یک سرور اختصاصی، فضای بسیار بیشتری دارید – اما همچنین باید کارهای بیشتری در زمینه تنظیمات و راه اندازی فنی انجام دهید.

بهینه سازی تصاویر

یکی از مهمترین روش های افزایش سرعت سایت ، بهینه سازی تصاویر است. اطمینان حاصل کنید که تصاویر شما بیش از اندازه بزرگ نبوده و برای استفاده در وب فشرده شده‌اند، بهتر است تصاویری با فرمت png در سایت آپلود نمایید.

برای ایجاد دکمه‌ها و آیکون بهتر است از sprit css ها استفاده کنید. sprit css ها تصاویر شما را با یک تصویر بزرگتر ترکیب می‌کنند که همه به طور همزمان بارگیری می‌شود، و سپس تنها بخش‌هایی را که می‌خواهید نشان دهید، نمایش می‌دهد، در نتیجه درخواست‌های کمتری به سرور ارسال می‌گردد، در زمان صرفه جویی شده و باعث نمی‌شوید که کاربران منتظر بارگزاری چندین تصویر باشند.

از این نرم افزار برای کاهش حجم تصاویر سایت استفاده نکنید. تصاویر را در برنامه‌هایی مانند فتوشاپ فشرده سازی کنید تا بتوانید کیفیت تصویر را نیز حفظ نمایید. همچنین می‌توانید از سایت‌های فشرده سازی و کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت آنلاین نیز استفاده نمایید.

کاهش ریدایرکت ها

هر بار که صفحه به صفحه دیگری هدایت می‌شود، بازدید کننده شما زمان بیشتری را صرف انتظار برای تکمیل چرخه درخواست پاسخ از HTTP طی می‌نماید و هر بار تغییر مسیر اضافی باعث می‌شود که صفحه شما با سرعت کمتری بارگزاری شود.