عوامل موثر در تهیه نرم افزار آموزش مجازی

چه عواملی برای سفارش یک نرم افزار آموزش مجازی اختصاصی تأثیرگذار هستند؟

تهیۀ یک نرم افزار آموزش مجازی مناسب، تصمیم مهمی برای هر مرکز آموزشی به شمار می‌رود. این امر می‌تواند قدری گیج‌کننده باشد، زیرا امروزه گزینه‌های متعددی وجود دارد که کار انتخاب را واقعاً دشوار کرده است.

واقعیت آن است که با توجه به نیازهای مختلف هر مدرسه، دانشگاه، سازمان، آموزشگاه و یا هر مرکز آموزشی دیگر، یک فرمول کلی و واحد برای تهیه و خرید بهترین نرم افزار آموزش آنلاین وجود ندارد، زیرا هر مرکز دارای یک سری نیازها، اهداف و استراتژی‌های خاص خود است که باید بر همان اساس به سراغ کشف و شناسایی بستر نرم افزاری مناسب خود برود.

ساختن یک نرم افزار آموزش مجازی اختصاصی

ساختن بهتر از خرید است

همانطور که در بالا اشاره شد، یافتن یک نرم افزار آموزشی مجازی خوب که با معیارهای شما همخوانی داشته باشد، کار چالش‌برانگیزی است ولی ذکر این نکته بد نیست که بدانید ساختن یک بستر آموزشی آنلاین معمولاً قابلیت‌ها و انعطاف بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر شما خودتان دست به کار شوید و فرضاً یک وب سایت آموزشی بر پایۀ وردپرس بسازید، افزودن قابلیت‌های جدید به آن بسیار آسان است. به‌عنوان مثال، اگر شما برای دورۀ آموزشی‌تان به تالار گفتگو (Forum) نیاز داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی و با افزودن یک افزونۀ رایگان از پس انجام آن بربیایید. همچنین شما این امکان را دارید که در برخی دیگر از سولوشن‌های منبع باز (مانند مودل)، موارد را بر اساس نیازهای‌تان شخصی‌سازی کنید.

پیشنهاد می‌شود پیش از اقدام به سفارش و خرید یک نرم افزار آموزش مجازی، اقدامات زیر را انجام دهید تا انتخابی درست و عاقلانه داشته باشید و کمترین اتلاف پول و انرژی حاصل شود.

تعیین اهداف و اولویت‌ها

پیش از انتخاب سیستم مدیریت یادگیری مورد نظرتان، تیم آموزش و توسعه باید بدانند می‌خواهند به چه چیز برسند. هدف مدیریت آموزشی چیست؟ این چیزی نیست که بتوان به‌راحتی ظرف مدت یک روز به آن پاسخ داد. اولویت‌های کسب‌وکار خود را برای حال حاضر و آیندۀ نزدیک در نظر بگیرید.

توجه به اهداف مدیریتی به شما در تشخیص اولویت‌ها کمک می‌کند. از مدیران و معاونان سؤال بپرسید تا بفهمید دغدغه و نگرانی مشترک آن‌ها زمانی که این شغل را برعهده گرفته‌اند، چه بوده است. پس از جمع‌آوری نظرات و بازخوردها می‌توانید یک استراتژی تعریف کنید که از مدیران آموزشی جدید حمایت خواهد کرد و اعتمادبه‌نفس و درک بهتری به آن‌ها خواهد داد.

تعیین هدف شما از داشتن یک پلتفرم آموزشی آنلاین

هدف شما از داشتن یک نرم افزار آموزشی آنلاین چیست؟

برای مشخص شدن هدف، باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

هدف دانش‌پژوهان یا فراگیران از ورود به وب سایت و نرم افزار آموزشی شما چیست؟

چه محتوای علمی باید آموزش داده شود؟

چطور این محتوای علمی را بارگذاری خواهید کرد؟

چه تعداد کاربر وجود دارد؟

چه مقدار زمان برای تکمیل فرآیند انتخاب در دسترس است؟

هدف و مأموریت آموزش و توسعۀ شما چیست؟ فراگیران شما انتظار دارند چه اطلاعات و مهارت‌هایی را از آموزش الکترونیک یا آموزش آنلاین شما دریافت کنند؟ قبل از انتخاب و سفارش نرم افزار مورد نظر، ابتدا باید بدانید می‌خواهید به کجا برسید و چه استفاده‌ای از سامانه خواهید داشت. این به شما کمک می‌کند تا سامانه‌ای را انتخاب کنید که نیازهای آموزش و توسعۀ شما و مهم‌تر از آن، نیازهای مخاطبان شما را برطرف کند.

پیش از انتخاب نرم افزا باید درک دقیقی از آنچه کاربران در انتهای کلاس آموزشی انتظار دارند، داشته باشید. برای مثال، مرکز آموزشی شما یک برنامۀ آموزشی در خصوص زبان برنامه‌نویسی خاصی برای کارآموزان برگزار کرده است. کارآموزان ممکن است از سرتاسر جهان باشند. برای این کار شما نیاز به ویژگی‌هایی چون ثبت‌نام کاربر، مسیریابی در دوره، برگزاری آزمون، تنظیم زمان‌سنج، نمایش روند دوره، ارائۀ مدرک و … دارید. این چندان نیاز به تعاملات بین فردی ندارد.

اما به خاطر داشته باشید که پلتفرم آموزشی برای یک دورۀ طراحی مد یا انیمیشن، مستلزم تعامل بیشتری بین دانش‌آموز و معلم است. در این مورد، سامانه باید تبادل طرح، آپلود تکالیف و به اشتراک‌گذاری نظرات را پشتیبانی کند.

از سوی دیگر، فراگیران ممکن است همیشه به اینترنت یا وای‌فای دسترسی نداشته باشند. با ایجاد امکان دانلود می‌توانید امکان دسترسی آفلاین به مواد آموزشی را فراهم کنید. به‌طور خلاصه، درک عمیق از نیازهای آموزشی ضروری است.

بررسی و تعیین بودجه

بررسی و تعیین بودجه

تکنولوژی با کاهش نیاز به هزینۀ حمل و نقل، کاغذ، هزینۀ مربی و زمان رفت‌وآمد، به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف در صرفه‌جویی مالی کمک کرده است. اما شما حتی در بهترین حالت نیز باید هزینۀ محصول ضعیف یا شکست در فرآیند آموزش را در نظر بگیرید.

انتخاب پلتفرم آموزشی نادرست، می‌تواند هزینۀ زیادی برای سازمان به بار آورد. پلتفرم بد سبب مشارکت کم، بهره‌وری ضعیف و هزینه گردش مالی بالا می‌شود، بنابراین لازم است پیش از تصمیم‌گیری، انتظارات روشنی از نیاز خود به نرم‌افزار آموزشی داشته باشید.

برای تعیین بودجۀ مخصوص نرم‌افزار آموزش مجازی، باید تعداد کاربرانی که از سامانۀ شما استفاده می‌کنند را مدنظر قرار دهید. به‌عبارتی، اگر تعداد کاربران افزایش یافت، هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند و لازم است که برنامه‌ریزی درستی انجام گیرد. اگر تصمیم گرفته‌اید که از نرم‌افزار رایگان (منبع باز) استفاده کنید، باید هزینۀ میزبانی نرم‌افزار، قیمت آموزش و جایی‌که برای خرید ابزار پشتیبانی شخص ثالث (و شاید بخواهید همۀ مشکلات را خودتان حل کنید، که در این مورد باید تیم فنی خوبی داشته باشید) می‌روید را مدنظر قرار دهید.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت ارائه‌کنندۀ نرم افزار آموزش مجازی

پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت ارائه‌کنندۀ نرم افزار آموزش مجازی

آیا شرکت ارائه‌کنندۀ نرم افزار آموزش مجازی قادر است مشکلاتی که در آینده برای نرم افزار شما پیش خواهد آمد، برطرف کند؟ از تولیدکنندۀ نرم افزار در خصوص خدمات پشتیبانی که ارائه می‌دهد، بپرسید تا اطمینان حاصل شود که درصورت نیاز، به کمک او دسترسی دارید.

مهارت تیم آموزش و توسعه

شناخت استعدادها و مهارت‌های خاص تیم آموزش و توسعه، شما را در انتخاب نرم افزاری که کاربردی باشد و کنترل موردنظر شما را ایجاد کند و قابل استفاده باشد، توانمند می‌سازد. اگر سامانۀ آموزش مجازی انتخاب کنید که استفاده از آن ساده است اما به اعضای تیم آموزش و توسعۀ شما اجازه نمی‌دهد تا از تجربه و دانش خود استفاده کنند، بدین صورت دیدگاه ارزشمند انسانی را از دست خواهید داد.

دریافت بازخورد از تیم آموزش و توسعه

دریافت بازخورد از تیم آموزش و توسعه

نظر صادقانۀ مربیان و تسهیل‌گران را دربارۀ استراتژی آموزشی فعلی جویا شوید. آن‌ها می‌خواهند سامانۀ آموزشی جدید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ این نظرات کمک می‌کند تا فراگیران بیشترین بهره را از استراتژی آموزش مجازی جدید شما ببرند.

نرم افزار آموزش مجازی با محیط فارسی با کاربری آسان

سادگی محیط برنامه‌ها برای راحتی کاربران در عین امکانات گسترده بسیار اهمیت دارد. اگر محیط نرم افزار آموزشی با تمرکز بر سادگی و کاربرپسند بودن و دوری از هرگونه پیچیدگی طراحی شود، مخاطبین و علاقه‌مندان به شرکت در دوره‌های آموزشی، تجربۀ لذت‌بخشی از فن‌آوری ارتباطات آنلاین را کسب می‌کنند. فارسی بودن محیط سامانه و سازگاری آن با محتوای فارسی نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد یک حس خوب برای کاربران است.

نرم افزار آموزش مجازی بدون نیاز به نصب یا افزونه

بدون نیاز به نصب یا افزونه

یکی از مشکلات رایج برگزاری آموزش‌های آنلاین، آموزش کاربران برای شرکت در این دوره‌ها است. تعدادی از محصولات موجود در بازار نیازمند نصب افزونه‌ها و پیش‌نیازهای مختلفی هستند که این امر برای بسیاری از مخاطبین که دانش کمتری دارند کاری دشوار است و مانع از استقبال گستردۀ آن‌ها می‌شود. شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین که نیاز به نصب هیچ‌گونه افزونه، نرم‌افزار جانبی یا پیش‌نیازی ندارند و مخاطبین تنها با یک کلیک می‌توانند به‌راحتی در دورۀ موردنظر شرکت نمایند، برای کاربران بسیار مطلوب است و به‌این‌ترتیب دوره‌های آموزشی شما قابلیت گسترش بیشتری در بازار خواهند داشت.

سامانۀ آموزشی مناسب خود را با اطمینان تهیه کنید

سامانۀ آموزشی مناسب خود را با اطمینان تهیه کنید

در نهایت پیش از تصمیم‌گیری و برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد یک سیستم مدیریت یادگیری یا سامانۀ آموزش اینترنتی مناسب، می‌توانید صفحۀ زیر را ملاحظه کنید و یا با شمارۀ ویژۀ دنیای وب در انتهای همین مطلب تماس بگیرید و پس از مشورت با مشاورین فنی ما، در صورتی که تصمیم‌تان برای داشتن یک نرم افزار آموزش مجازی اختصاصی و حرفه‌ای قطعی شد و موافق بودید، با اطمینان بیشتری نرم افزار مورد نظر خود را تهیه کنید.

نرم افزار اموزش مجازی