منتشر شدن نسخه جدید مرورگر مایکروسافت اج

مایکروسافت نسخه جدید مرورگر اج را برای عموم کاربران منتشر کرد. این نسخه شامل ویژگی‌های جدید و به‌روزرسانی‌هایی در زمینه سیاست (Policies) مرورگر است. یکی از قابلیت‌های جدید نسخه ۱۰۹ این است که می‌تواند متون و جمله‌ها را پیش‌بینی و به نوشتن کاربر کمک کند.

مایکروسافت اج ۱۰۹.۰.۱۵۱۸.۴۹ قابلیت‌ها و بهینه‌سازی‌های مختلفی را با خود به‌همراه می‌آورد. این نسخه می‌تواند متوجه نوشتن متن توسط شما شود و پیش‌بینی کند که می‌خواهید از چه کلمات و جمله‌هایی استفاده کنید. با این کار احتمال بروز خطا در هنگام نوشتن پایین می‌آید و می‌توانید سریع‌تر بنویسید. این ویژگی درحال‌حاضر برای زبان انگلیسی در آمریکا، هند و استرالیا در دسترس قرار گرفته است.

این آپدیت همچنین اجازه می‌دهد که یک حساب شخصی مایکروسافت را به حساب Azure Active Directory متصل کنید. زمانی که این اتصال برقرار شد، کاربران با جستجو در موتور جستجوی بینگ یا کادر جستجوی ویندوز می‌توانند امتیاز جمع کند.

دیگر تغییرات مایکروسافت اج ۱۰۹

نسخه ۱۰۹ مرورگر اج همچنین فهرست و تأییدکننده گواهی‌های TLS را از سیستم‌عامل میزبان جدا می‌کند. بنابراین از حالا به بعد، این دو ابزار توسط خود مرورگر ارائه می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم، مایکروسافت تغییراتی را هم در سیاست یا بخش Policy مرورگر خود اعمال کرده است. برای مثال قاعده‌ای به نام DefaultClipboardSettings مجوز کلیپ‌بورد پیش‌فرض را معین می‌کند و می‌توان با دو قاعده دیگر مشخص کرد که برخی سایت‌های خاص به کلیپ‌بورد دسترسی داشته باشند یا خیر.

مایکروسافت همچنین از حذف دو سیاست قدیمی به نام‌های SetTimeoutWithout1MsClampEnabled و ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings خبر داده است؛ اولی مربوط به یک تابع جاوا اسکریپت و دومی مربوط به هشداری در زمینه دانلود فایل‌های نامشخص بود.

اج ۱۰۹ همچنین دو بهینه‌سازی امنیتی دارد که آسیب‌پذیری‌های CVE-2023-21775 و CVE-2023-21796 را برطرف می‌کند. این نسخه درحال‌حاضر در وب‌سایت رسمی مایکروسافت قابل دانلود است و باید در اختیار نسخه‌های فعلی این مرورگر هم قرار گرفته باشد.

منبع: دیجیاتو