نگاهی به شغل های روی بورس آینده ایران

در گذشته، فرصت‌های شغلی، چندان گسترده و در دسترس نبودند. به همین دلیل مردم از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر که فرصت‌های شغلی بیشتری داشت کوچ می‌کردند.ولی در روزگار ما به دلیل وجود اینترنت و نیازهای جدید، پیدا کردن شغل چندان هم سخت و پیچیده نیست. در این مقاله به سراغ شغل‌هایی که در ۱۰ سال آینده ایران رشد زیادی می‌کنند می‌رویم و با آنها آشناتر می‌شویم.

۱. فعالیت قدرتمند در شبکه‌های اجتماعی

حضور در شبکه‌های اجتماعی، فرصتی بسیار مناسب برای رشد طیف گسترده‌ای از شغل‌ها به وجود آورد.البته با وجود آنکه بیشتر شبکه‌های اجتماعی موفق خارجی در ایران فیلتر هستند و معلوم نیست در آینده چه تصمیمی برای یکی دو شبکه اجتماعی باقی مانده در ایران گرفته شود ولی با این حال هنوز تا آن زمان فرصت باقی است تا از تمام پتانسیل شبکه اجتماعی «اینستاگرام» و «لینکدین» استفاده کنید.ناگفته نماند که تعداد انگشت شماری شبکه اجتماعی داخلی مثل «ویرگول» هم وجود دارند که با وجود مسیر طولانی برای پیشرفت الگوریتم‌هایشان بستر مناسبی برای تولید محتوای طولانی و نیمه طولانی متنی به شمار می‌روند.با وجود تمام این موارد، شبکه‌های اجتماعی در آینده بستری از شغل‌های گوناگون با درآمدهای بسیار عالی خواهند بود.

۲. ارائه خدمات پشتیبانی سایت‌ها

شاید امروز با کمک سیستم مدیریت محتوای وردپرس بتوان در کمتر از چند ساعت یک سایت را راه‌اندازی کرد. ولی این فقط ظاهر ماجرا است.

چون نابلدی مدیران سایت‌ها و هزاران باگ و خطای داخلی و خارجی در مدت کوتاهی می‌تواند آنها را از سایت زدن ناامید کند. اینجا است که شما می‌توانید با ارائه خدمات پشتیبانی حرفه‌ای ‌همراه با اخلاق و مشتری‌مداری واقعی، دفتر تازه‌ای برای درآمدزایی باز کنید.

این موضوع در سال‌های آینده و با افزایش تعداد سایت‌های ایرانی، قدرت بیشتری می‌گیرد و به همان اندازه فرصت‌های شغلی بیشتری به وجود می‌آیند.

۳. طراحی سایت و اپلیکیشن

افراد، شرکت‌ها و کسب و کارهای زیادی هستند که می‌خواهند خدمات، محصولات یا حتی برند شخصی خودشان را در قالب یک سایت یا اپلیکیشن ارائه دهند.با وجود آنکه قالب‌های آماده زیادی برای سایت‌ها وجود دارند ولی اگر کسی بخواهد امکان خاصی را ارائه دهد نمی‌تواند روی امکانات محدود قالب‌های آماده حساب باز کند.موقعیت شغلی طراحی سایت و اپلیکیشن در ۱۰ سال آینده ایران رشد بسیار خوبی را به خود می‌بیند و هر یک از شاخه‌های آن به یک شغل تخصصی جداگانه تبدیل می‌شوند.

۴. تعمیر تخصصی موبایل

امروز در دست هر کسی که از کنارمان می‌گذرد یک گوشی موبایل هوشمند وجود دارد. این ماجرا در ۱۰ سال آینده بیشتر هم می‌شود.

چون نسل امروز، فرزندانشان را از کودکی به داشتن گوشی موبایل عادت داده‌اند. این موضوع در کنار قیمت‌های عجیب و غریب بازار موبایل ایران می‌تواند افراد زیادی را به سمت استفاده طولانی مدت از گوشی‌های قدیمی‌شان سوق دهد.

به همین دلیل، افرادی که امروز در کار تعمیر تخصصی موبایل فعالیت می‌کنند در طول ۱۰ سال آینده هم می‌توانند روی این شغل، حسابی اساسی باز کنند.

۵. تعمیر تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر

در کنار گوشی‌های موبایل، تعمیر تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر هم شغل سودآوری در آینده خواهد بود. چون قیمت لپ‌ تاپ و کامپیوترها هم با سرعت در حال افزایش است.از طرفی، در کنار ماجرای تعمیر سیستم‌ها برخی از کاربران به دنبال ارتقای قطعات سیستم خود هستند. گاهی حتی لازم نیست خودتان دست به کار شوید.می‌توانید با دادن مشاوره و دریافت حق مشاوره هم کار برخی از مشتریان آچار به دست خودتان را تنها با راهنمایی‌هایتان راه بیندازید و پول بگیرید.

۶. فعالیت در بازار بورس

در روزگار ما استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون برای تحلیل و خرید بهترین سهم‌های بورسی رونق گرفته است. این موضوع در آینده با استفاده از امکانات هوش مصنوعی و ربات‌ها بیشتر هم می‌شود.به دنبال این ماجرا و تحلیل‌های دقیق، ریسک سرمایه گذاری در بورس به صفر می‌رسد. بنابراین، سرمایه گذاری در بورس با توجه به روند رشد شرکت‌ها در آینده می‌تواند کاری با فعالیت کم اما سودآوری قابل توجه باشد.

۷. راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین

بستر اینترنت برای بسیاری از کسب و کارها فرصتی را فراهم کرد تا خدمات و محصولات خودشان را به جای ۱۰۰ نفر به چند میلیون نفر نشان دهند و از میان آنها مشتریان خودشان را پیدا کنند.راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین، کار بسیار راحتی است. گذشته از سایت‌سازها و فروشگاه‌سازها شما می‌توانید محصولات خود را در سایت‌های واسطه مثل «دیجی کالا» و «باسلام» به فروش برسانید و درصدی از سودتان را به آن سایت‌ها بدهید.این ماجرا در آینده بسیار گسترده‌تر هم می‌شود. برای آنکه بتوانید در میان سایر فروشندگان حرفی برای گفتن داشته باشید می‌توانید خودتان را به دانش «دیجیتال مارکتینگ» و «بازاریابی» مسلح کنید، درباره مشتری مداری و تبلیغات مطالعه کرده یا حتی در دوره‌هایی که شما را در این مسیر یاری می‌دهند شرکت کنید.

۸. طراحی لباس و حضور در صنعت پوشاک

طراحی لباس و در کل فعالیت کردن در صنعت پوشاک با وجود آنکه الان هم یکی از صنعت‌های پر طرفدار و پردرآمد به شمار می‌رود در آینده هم جایگاه ویژه‌ای برای خودش دارد.چون مردم کشورمان در حال تغییر فرهنگ پوشاک خود هستند و این موضوع، میدانی به طراحان لباس و فعالان صنعت پوشاک می‌دهد تا با استفاده از ایده‌های خلاقانه و ارائه کیفیتی بالا، جایگاه خاصی را در ذهن مردم باز کنند.

۹. فعالیت در صنعت کشاورزی

همان طور که خوب می‌دانید مردم برای زنده ماندن به غذا نیاز دارند و بخش قابل توجهی از این غذا توسط کشاورزی تامین می‌شود. به ویژه برای مردم کشور ما که برنج و نان از سر سفره‌هایشان کنار نمی‌رود.از طرفی، با وجود چالش‌هایی مثل کم‌آبی و حتی کاهش خاک‌های قابل کشاورزی، نیاز به کشاورزی مدرن روز به روز بیشتر می‌شود. شما می‌توانید با فعالیت در صنعت کشاورزی مدرن در تمام طول سال محصولات کشاورزی با کیفیت را تولید کرده و آنها را روانه بازارهای داخلی و حتی خارجی کنید.

۱۰. توریسم و گردشگری

در گذشته‌های دور، گردشگری و سفر تنها از آن کسانی بود که به قول قدیمی‌ها دستشان به دهانشان می‌رسید. حتی آن افراد هم از سختی‌های سفر در امان نبودند. به زبان ساده، رفتنشان دست خودشان بود و برگشتنشان دست خدا.اما در روزگار ما سفر کردن به کاری ساده، جذاب و سرشار از تازگی تبدیل شده است. حتی این موضوع در کنار اقامتگاه‌های ارزان قیمت در دل طبیعت به یک شادی ارزان قیمت و صمیمی تغییر ماهیت داده است. به جز گردشگران داخلی، گردشگران خارجی هم هر سال به سراغ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ایران می‌روند.شما می‌توانید شغل‌های متفاوتی را در صنعت گردشگری پیدا کنید و مطمئن باشید که در ۱۰ سال آینده روندی رو به رشد خواهند داشت؛ مثلا راهنمای تور، هتلداری، اقامتگاه گردشگری، مترجم و … در شمار این شغل‌ها خواهند بود.

۱۱. صنعت رباتیک

هر روز از گوشه و کنار جهان خبرهایی را در مورد ربات‌ها و پیشرفت در این صنعت می‌شنویم. در حقیقت، صنعت‌های زیادی به این ماجرا چشم دوخته‌اند؛ از پزشکی و کارخانه‌های مختلف بگیر تا انواع و اقسام خدمات و فناوری‌هایی که اکنون حتی نامشان را هم نشنیده‌ایم. به همین دلیل، فعالیت در این صنعت به نوعی قدم گذاشتن در آینده متفاوتی است که در انتظار نسل بشر نشسته است.

۱۲. دیجیتال مارکتینگ

فعالیت در اینترنت بین‌المللی به معنی نیاز به آشنایی با نوع به نسبت تازه‌ای از بازاریابی است که همه مردم حاضر در این بستر از آن استفاده می‌کنند.هم در ایران می‌توانیم از این مهارت برای باز کردن جایگاه خودمان در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم. با توسعه بیشتر اینترنت در ۱۰ سال آینده ایران، فرصت‌های شغلی بسیار تخصصی‌تری در زمینه دیجیتال مارکتینگ به وجود می‌آیند.هر چند که الان هم فعالیت در این زمینه رشد بسیار خوبی دارد و افرادی که در یک یا چند رشته از دیجیتال مارکتینگ تخصص دارند به درآمد بسیار خوبی رسیده‌اند.

۱۳. رستوران‌داری و غذا

مردم در ۱۰ سال آینده هم مثل الان به غذا برای زنده ماندن نیاز دارند. با افزایش جمعیت و شغل‌های زمانبر تمام اعضای خانواده، فرصت بسیار کمتری برای آشپزی باقی می‌ماند.از طرفی، کیفیت ارسال غذای آماده درب منزل در روزگار ما و توجه به استفاده از ظرف‌های سالم و گیاهی، چنگی به دل نمی‌زند. در سال‌های آتی این موضوع‌ها که امروز کمرنگ و حاشیه‌ای هستند به مزیت رقابتی بسیار بزرگی تبدیل می‌شوند و می‌توانند تحولی در صنعت رستوران و غذاها ایجاد کنند.

شما چه پیش بینی در مورد شغل‌های ۱۰ سال آینده دارید؟

منبع: ویرگول ، خانه سرمایه