چگونه سلامت باتری لپ تاپ را بررسی کنیم؟

برای همه ما بسیار مهم است که باتری لپ تاپ طول عمر زیادی داشته باشد به خصوص اگر در طول روز مجبور هستیم ساعات زیادی بدون جریان برق از لپ تاپ استفاده کنیم.برای مثال کسانی که دائم در سفر هستند و یا در طول روز مجبور هستند از یک شرکت به شرکت دیگر بروند، باید لپ تاپ داشته باشند که باتری آن سالم بوده و چندین ساعت برای آن‌ها کارایی داشته باشد.اما سؤالی که در بین کاربران مطرح می‌شود این است که ما چگونه می‌توانیم از سلامت باتری لپ‌تاپ خود مطمئن شویم. در صورتی که شما بر روی سیستم رایانه‌ای خود ویندوز ۱۰ را نصب کرده‌اید، ما در این مطلب برای شما آموزش می‌دهیم که چگونه از وضعیت سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ مطمئن شوید.

مراحل بررسی سلامت باتری لپ تاپ

برخی از مشتریان که برای تعمیر لپ تاپ در اصفهان به نمایندگی‌های معتبر مراجعه می‌کنند، کنجکاو هستند بدانند که آیا باتری لپ ‌تاپ آن‌ها سالم است یا خیر چون معتقد هستند اخیراً متأسفانه مدت زمان روشن بودن لپ تاپ با استفاده از باتری کوتاه شده و آن‌ها احساس می‌کنند باتری لپ تاپ بسیار ضعیف شده است. برای اینکه مطمئن شوید باتری سالم است یا خیر، در صورتی که بر روی سیستم رایانه‌ای خود ویندوز ۱۰ را نصب کرده‌اید حتماً مراحل زیر را انجام دهید:

– ابتدا وارد منوی استارت در ویندوز شده و عبارت CMD جستجو کنید. به محض نوشتن این عبارت، گزینه‌ای Command promot برای شما باز خواهد شد.

اکنون شما یک صفحه سیاه رنگ را در پیش روی خود می‌بینید. عبارت  cd %HOMEPATH%/Desktop را در داخل آن سرچ کنید. شما به یک گزارش برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ خود نیاز دارید. اما برای اینکه این گزارش در اختیار شما قرار گیرد، ابتدا باید دستور نامبرده را در داخل صفحه سیاه ذکر کنید تا دایرکتوری فعلی شما را به صفحه دسکتاپ هدایت کرده و در نتیجه امکان گزارش‌گیری برای شما فراهم شود.

اکنون به سراغ مرحله اصلی می‌رویم. عبارت powercfg /batteryreport را در داخل صفحه سیاه و به دنبال مرحله قبلی سرچ کنید تا یک گزارش از وضعیت سلامت باتری در اختیار شما قرار گیرد. این دستور، وضعیت سلامت باتری لپ تاپ را در قالب فایل html بر روی دسکتاپ شما ارائه خواهد کرد. اگر شما بر روی این فایل دوبار کلیک کنید، در داخل مرورگر صفحه‌ای باز می‌شود که مشخصات باتری و وضعیت سلامت آن را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سخن پایانی

بعضی از افراد به دنبال خرید لپ تاپ دست دوم هستند. در چنین شرایطی شما در اولین قدم باید تعمیر لپ تاپ در اصفهان را به نمایندگی‌های معتبر را ببرید تا کارشناسان وضعیت سلامت تمامی قطعات را بررسی کنند. اما اگر فروشنده به شما اجازه نمی‌دهد، شما براساس برخی از آموزش‌های اولیه می‌توانید حداقل از سلامت سخت‌افزار‌ها مطمئن شوید.برای مثال برای اینکه مطمئن شوید باتری لپ تاپ سالم است حتماً دستور فوق را برای آن اجرا کنید. مسلماً اگر باطری لپ تاپ عمر مفید خود را از دست داده باشد، شما برای استفاده از آن مجبور هستید همیشه آداپتور برق را به همراه خود داشته باشید. در چنین شرایطی، کار برای شما سخت می‌شودچون هدف ما از خریدن لپ تاپ این است که بتوانیم آن را هر جایی که می‌خواهیم با خود به همراه داشته باشیم و بدون جریان برق برای چند ساعتی از آن استفاده کنیم.

اگر قرار باشد لپ تاپ را  نیز همانند کامپیوتر به جریان برق بزنید، هیچ تفاوتی برای شما در استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر وجود نخواهد داشت به خصوص اینکه اگر در جایی قرار داشته باشید که پریز برق نیست و شما نیز نمی‌توانید از لپ‌تاپ استوک نیز استفاده کنید. البته باز هم تاکید می‌کنیم حتماً لپ تاپ دست دوم را به نمایندگی‌ها ببرید و از فروشنده بخواهید که در این زمینه با شما همکاری کند چون بررسی سلامت قطعات لپ تاپ اهمیت بسیار زیادی دارد.از سوی دیگر برای اینکه طول عمر مفید باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا کرده و خیلی زود ضعیف نشود، حتماً در استفاده از آن دقت داشته باشید. قبل از اینکه شارژ باتری زیر ۳۰ درصد برسد، آن را به جریان برق وصل کنید و وقتی شارژ آن کامل شد، جریان برق را از لپ ‌تاپ جدا نمایید. اجازه دهید که باتری به صورت عادی شارژ خود را تخلیه کرد و مجدداً آن را شارژ کنید.

منبع: ویرگول ، وحید امینی