گوگل ویژگی های رم و صرفه جویی در انرژی را به مرورگر کروم اضافه کرد

گوگل سرانجام کروم را به ویژگی هایی مجهز کرد که باعث می شود این مرورگر رم و انرژی کمتری را در رایانه شما مصرف کند.

به گزارش دنیای وب به نقل از دیجیاتو، گوگل در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ از حالت‌های جدیدی برای صرفه‌جویی در مصرف حافظه و انرژی مرورگر کروم در ویندوز، مک، لینوکس و کروم‌بوک‌ها رونمایی کرد. این شرکت حالا امروز اعلام کرده که عرضه دو حالت  Memory Saver و Energy Saver  به‌صورت گسترده برای کاربران آغاز شده است.

به گزارش ۹to5Google، دو قابلیت جدید مرورگر کروم در آپدیتی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و به‌صورت پیش‌فرض فعال می‌شود. Memory Saver به نرم‌افزار اجازه می‌دهد تا به‌طور خودکار حافظه رم درگیر در  زبانه‌های غیرفعال  را آزاد کند تا سایر زبانه‌ها و برنامه‌های سیستم بتوانند به این منابع دسترسی داشته باشند. در این شرایط، زبانه‌های غیرفعال در نوار زبانه‌ها باقی می‌مانند، اما وقتی دوباره به آن‌ها مراجعه کنید، مجدداً بارگذاری می‌شوند. کروم همچنین در گوشه نوار آدرس آیکنی را نشان می‌دهد که می‌گوید این زبانه فریز شده بود و حالا دوباره فعال شده است.

با افزودن این قابلیت به مرورگر گوگل می توانید مشخص کنید که کدام سایت ها می خواهید همیشه فعال باشند. در این صورت حتی اگر برای مدت طولانی به این سایت ها سر نزنید، تب آن ها غیرفعال نخواهد شد. گوگل می گوید کروم تا ۳۰ درصد انرژی کمتری با Memory Saver مصرف می کند.

محدود کردن مصرف انرژی گوگل

همچنین قابلیتی به نام Energy Saver در کروم وجود دارد که با محدود کردن فعالیت‌های پس‌زمینه و جلوه‌های بصری به شما کمک می‌کند مصرف انرژی را کاهش دهید. این محدودیت ها برای انیمیشن ها و افکت اسکرول صاف اعمال می شود و نرخ فریم فیلم ها را کاهش می دهد.

اگر این ویژگی را فعال کنید، ممکن است متوجه تفاوت هایی در عملکرد بازی و پخش ویدیو شوید. علاوه بر این یک آیکون برگ مانند در سمت راست نوار آدرس اضافه می شود که نشان دهنده فعال بودن Energy Saver است و به کمک آن می توانید به راحتی این قابلیت را غیرفعال کنید. ویژگی جدید صرفه جویی در انرژی می تواند به طور خودکار زمانی که سطح باتری به کمتر از ۲۰ درصد برسد یا زمانی که لپ تاپ به منبع تغذیه متصل نیست فعال شود.